קו התפר

בואו נתבונן שוב בסערה שהסתחררה בכוס התה הטלוויזיונית בעקבות התאונה שאירעה בשידור 'האח הגדול'. מה היה שם? עורך יושב בחדר הבקרה, מתכונן לשידור קטע עם אחת המתמודדות. לפתע משתלט עליו הילד הרע וגורם לו לפלוט התייחסות מינית, בהמית ומשפילה כלפי אותה מתמודדת. סליחה, זה לא היה ככה. מה שהיה שם זה גבר בעמדת כוח מול אישה בעמדת חולשה: היא נמצאת בחדר מלא מצלמות, לאחר פרק זמן ארוך בו היא כלואה (מרצונה) בחלל אחד עם קבוצת אנשים שנבחרה במטרה מכוונת לעקור זה לזה את העיניים או התחתונים. הוא יושב בחדר מוגן, רחוק מעין הציבור והמתמודדים, מרופד בביטחון שמעניקה לו האנונימיות. מה שהוא אומר או עושה לא שונה ממה ששאר צופי 'האח הגדול' אומרים או עושים כשהם יושבים מול המסך.

בהבדל אחד: הוא העורךהאיש שאחראי להימצאותה של המתמודדת בתכנית. ועוד דבר: המיקרופון שלו היה פתוח. קשה לי להאמין שמילותיו של יורם זק כלפי אותה דנה חורגות מהיחס הרגיל שמעניק צוות התכנית למתמודדים. איזו סיבה יש להם לנהוג בזהירות? הם נסתרים מהעין ומהאוזן, הוראותיהם מניעות מצלמות ויוצרות מניפולציותהגרסה המודרנית לחוטי המריונטה. אם המיקרופון לא היה נותר פתוח, הסטטוס קוו של המשולש צופיםמתמודדיםעורכים לא היה מופר, ולעולם לא היינו נחשפים לפן הזה של התכנית. ברגע אחד נתגלה צידו הפנימי, צד התפר של 'האח הגדול'.


נדמה שיותר מהכעס על ההתבטאות המחפירה של זק, ישנה תרעומת על הגילוי. כמו זוכה חידון טריוויה שמתברר בדיעבד שקיבל את השאלות מראש, כמו סימני מתיחה בוטים מדי על פניה של כוכבת קולנוע נערצתאנחנו לא רוצים לדעת. רובנו מעדיפים לקבל מינון מדוד של 'מאחורי הקלעים', סיור מודרך עם הצצות סנסציוניותבמידה לחייהם של אחרים, בלי הגועל נפש. תראו איך התייחסו פה לרומן בין דנה ספקטור לרן שריג: כל ערכי המשפחה לא יכולים לתרץ את המתקפה הזו על שני האנשים האלה, שחטאו בנורא מכל: הם העזו להראות לנו באמת מה יש שם, בחיים נטולי במאי, אחרי שהמפיק הלך הביתה. הם סירבו להיעלם לנו מהפרצוף גם אחרי שלחצנו על כפתור הכיבוי בשלט. רציתם להציץ לנו? לשחק לנו בחיים? לראות אותנו ברגעי השפל והשיא? בבקשה. קבלו.

ואנחנו נחרדנו. התפזרנו כמו יונים מבוהלות שהאיש שמאכיל אותן השתגע פתאום ובעט בצלוחית הגרעינים. לא רוצים לראות את התפרים.


למעשה, רוב הפרשות והשערוריות של השנה האחרונה היו כאלה שחשפו לעינינו את צד התפר של המציאות. פרשת גלנט מה היא אם לא חשיפת התפרים הגסים של הליך מינוי רמטכ"ל? פרישת אהוד ברקנחשפו התפרים שמחברים אותו ואת חבורת האינטרסנטים הקטנה שסביבו לכיסאותיהם. ענת קם? הטלאים הגסים שתופר צה"ל כדי לצפצף על קביעות בג"ץ בנושאים שבהם נוח לו לעשות זאת והחוט המחבר בקלות בין צו איסור פרסום לשופטת שהייתה תובעת צבאית במשך יותר מעשור. כל החוטים שמרקידים אותנו.

אנשים שיכולים להרשות לעצמם מתארגנים לחיים נטולי תפרים: מגדלי יוקרה שמהם רואים רק גגות וצמרות, לא אנשים, והכניסה והיציאה מהם לא מצריכה מגע או קשר עין עם האנשים שמתחזקים אותם: מנקים, מאבטחים, שומר בחניון. בקניונים ישנם מבוכישירות ואשפה שבהם מתרוצצים מאות אנשים בחלוקים עם סמל של חברות כוח אדם, תופרים שתי וערב עולם שאין להם חלק בו. כמות גדלה והולכת של אנשים מסתפקים בהצצה קצרה בכותרת עיתון שכל מטרת קיומו היא לרפד את כהונתו של ראש הממשלה. הם יודעים זאת, וזה לא משנה להם. בעלי ההון תופרים מעל לראשים שלנו עסקאות שלא נדע את פרטיהן, אלא אם ישתבשו במפתיע. קונים אותנו, מוכרים אותנו, מחכירים אותנו. שר הביטחון החליט לתפור מתקפה על איראן, והדבר היחיד שעצר אותו היה כמה דונמים עודפים בחצר של המועמד המועדף עליו. אנחנו יודעים את זה עכשיו, אבל תהיו בטוחים שמי שאחראי על הדברים האלה ידאג שנמשיך לדבר על העורך של 'האח הגדול' ומה שהוא אמר לדנה.

פורסם במדור 'פרשת השבוע', בכפולה הפותחת של מוסף תרבות, מעריב, שישי 18.2.2011

9 מחשבות על “קו התפר

 1. פרשת ענת קם.
  טוב שהזכרת לנו שכל פרשת ענת קם היא על "הטלאים הגסים שתופר צה"ל כדי לצפצף על קביעות בג"ץ בנושאים שבהם נוח לו לעשות זאת והחוט המחבר בקלות בין צו איסור פרסום לשופטת שהייתה תובעת צבאית במשך יותר מעשור".
  טוב שהזכרת לנו שכל הפרשה זה רק זה ותו לא.
  תודה.

 2. ענת יקרה,
  כלומר, בין ה"טלאים הגסים וגו'" לבין "אחזקת מסמכים מסווגים ללא רשות" עובר קו/חוט בלתי נראה?
  האמנם כל פרשת קם היא המעשים הטלואים בגסות של צה"ל וגו' ואין בפרשת ענת קם כלום עם ענת?
  האם היא הופכת לקדושה? לקדושה מעונה אולי?

 3. רשימה מעניינת. ההתחלה – עם האח הגדול – כמעט ששלחה אותי הלאה, לחפש רשימות שמדברות אלי יותר. הרי לא ראיתי את הדברים שהתרחשו בבית האח הגדול והם גם לא כל כך מעניינים אותי. אבל המשך הרשימה מרתק, וגם תופר יחד התרחשויות שהיו במרכז הבמה, אגב פרימה וחשיפת חוטיה של שמיכת הטלאים. בקיצור, רשימה מעניינת מאוד. תודה.

 4. ובנוסף על התגובה על הקיר,שני דברים.
  האחד: אין כל קשר להיותה של השופטת בפרשת קם תובעת לשעבר בפרקליטות. מה הקשר? גם בפרקליטות את רואה הטיה קבועה ומכוונת לצד אחד? איך בדיוק? הרשי לי לומר לך שאין כל קשר בין הדברים. שום קשר. על פי מה שכתבת, כל תובע צבאי מוטה מראש, ולא היא. תאמיני לי. אני יודעת על מה אני מדברת.
  ובאשר לתפרים האחרים של חיינו, כל מילה אמת. כל פועלי התעשיה הקטנים שכתבת עליהם, אלה שאנחנו לא רואים, הם קורבן אמיתי, אבל אנחנו כולנו לא רואים אותם. מעטים באמת נותנים אליהם את ליבם והאמת היא שלא מספיק להיות ערים להם. מתי אמרנו להם משהו, מתי עשינו משהו למענם? מתי שאלנו: 'את\ה צריך\ה?
  מעולם לא. אז מה יועיל לנו להסב את תשומת לב לאחרים כאשר אנחנו עצמנו עוזרים להנצחת העוול הזה? בכלום.
  והעיתון הזה שאתם כותבים בו, לא שותף להשטחה והרידוד הזה בתרבות? הגירושים של קובי פרץ בכותרת גדולה בידיעות, כל הבאזז בסיס האח הגדול, העיתונות לא מטפחת משיקולים של רייטינג? העסק הזה צומח למימדים מפלצתיים בגלל העיתונות. לא רק בגלל ערוץ 2. הנה, את עצמך עוסקת בזה כי מישהו מעורכייך חשב שיש בזה עניין. זה בטח לא יגרום לך לומר: לא,אדוני. זו זנות עיתונאית לעסוק באח הגדול.
  ולמה כתבת? כי על זה פרנסתך, בין השאר. לא ראיתי עיתונאי שדפק על שולחן ואמר לעורכיו: רבותי, העיתון הזה מקדם זבל: בר רפאלי עזבה או לא את קפריו, דץ ודצה מתגרשים, מיכל אמדורסקי והתחתונים. העיתונות הכתובה היא ערוץ 2 יותר מערוץ 2 עצמו. היא למעשה תאומתו הרוחנית, כי גם בערוץ 2 יש שניים שלושה תכנים רציניים, כמו בעיתון, וכל השאר זבל צרוף.
  וחוץ מזה, את כותבת מוכשרת. ראש אדיר יש לך. עוד מליון או שניים צעירים כמוך ואנחנו מסודרים. או יהה

 5. ואחת קטנה.
  דנה ספקטור והחבר שלה הם דוגמא למי שרוצח את אביו ומתלונן אצל השופט שהוא יתום. שנים שאנחנו יודעים על החיים של ספקטור יותר ממה שאמא שלה יודעת עליה ופתאום נכמרו עליה רחמיך? היא אשה אינטיליגנטית ומודעת לעצמה באופן חד וברור, ועם זאת היא פריקית של חשיפה. וככזו , צריכה היתה לצפות שאי אפשר להכניס את קוראייך\צופייך למיטה שלך וליילל כשהם בוהים בך ברחוב ושופטים אותך. הרי דקה קודם סיפרת להם איך בדיוק נראים הרגעים הכי אינטימיים שלכם. זו האם-אמא של הצביעות. אני נהנית לקרוא את ספקטור כי היא אמיתית ומכמירת לב, אבל ככל מאוהב מצוי, היא כרגע משעממת בתובנות של מתבגרת היסטרית. יום אחד תתפכח ותשאל את עצמה: מה לכל הרוחות חשבתי לעצמי עם כל המעריב לנוער הזה? כרגע שרויה התודעה שלה בתרדמת עמוקה וכמו כל מכור לסמים, ואהבה היא סם משובח, מבפנים זה קרוסלה מענגת, אבל מבחוץ זה ייראה תמיד אדיוטי

 6. תך לתך יביע אומר. אנחנו לא רוצים לראות את התפרים כי אנחנו התפרים, המציאות הפשוטה והקצת גסה שלנו. התפזר לנו ערפל התהילה האהוב, והכל ריאליטי.
  מאוד יפה קשרת בין הדברים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s